Voip Forums

IP Telephony :: Voip Forums :: Ερωτήσεις
<< Προηγούμενη δημοσίευση | Επόμενη δημοσίευση >>   

δωρεαν εκτροπη κλησης απο σταθερο σε κινητο

Συγγραφέας Post
daskalosjim
Κυρ 27 Ιούν 2010, 12:06πμ
Εγγεγραμμένο Μέλος #1028
από: Σαβ 26 Ιούν 2010, 11:50μμ
γεια σας και συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανετε
μπηκα στο φορουμ γιατι σε αναζητηση στο google για δωρεαν εκτροπη κλησης απο σταθερο σε κινητο βρηκα τον οδηγο του eski και με εντυπωσιασε
βεβαια δεν καταλαβα και πολλα και θα ηθελα λιγο υποστηριξη
το προβλημα μου ειναι οτι εχω moto parking και πληρωνω στον οτε σταθερη γραμμη με τηλεφωνο και internet για να διαφημιζομαι και να με βρισκουν οι πελατες.
επιδη ομως βρισκομαι σπανια στο παρκινκ εχω κανει εκτροπη το σταθερο στο κινητο μου για να απαντω παντα στους πελατες μου.
βεβαια οπως καταλαβαινετε ο λογαριασμος ανεβαινει κατακορυφα γιατι ως γνωστον εγω πληρωνω την εκτροπη.
διαβασα και σε ξενα φορουμ για ενα συστημα celline gsm που κανει εκτροπη της κλησης του σταθερου σε κινητο δωρεαν και το κινητο κανει κληση σε αλλο κινητο με τους δωρεαν χρονους που δινουν πια η εταιρειες οπως whatsup κλπ.
υπαρχει τετοια λυση
θα παρακαλουσα για λιγη βοηθεια

ευχαριστω
Επιστοφή στην Αρχή
eski
Δευ 28 Ιούν 2010, 10:14μμ

από: Δευ 15 Ιαν 2007, 08:00πμ
Στην ουσια κατι αντιστοιχο μ' αυτο που εχεις διαβασει παιζει
Απλο ειναι, κοτσαρουμε μια γραμμη που εχει δωρεαν χρονο ομιλιας με το κινητο μας στο κεντρο μεσω μιας συσκευης πχ Ericsson G30 (οπου εχει υποδοχη για καρτα κινητου & βγαζει εξοδο για απλο τηλ. την οποια ομως αντι για τηλ. τη δινουμε σε μια συσκευη SPA3102 και απο εκει στο κεντρο.
Αφου λοιπον εχουμε το κεντρο οπου αυτο διαχειριζεται τις εισερχομενες κλησεις ειναι ευκολο να του πουμε οποια κληση ερχεται να τη στειλεις στο κινητο.
Προχωραω ομως λιγο πιο περα και λεω οτι αφου γινεται ΔΩΡΕΑΝ προωθηση μπορει να γινει και το αντιστροφο δηλ. απο το κινητο να καλουμε την καρτοκινητη που ειναι συνδεμενη στο κεντρο μας και δινοντας ενα κωδικο για λογους ασφαλειας να καλουμε απο το κινητο και να φαινεται το σταθερο που εχει το κεντρο.
Ειναι ενας πολυ καλος τροπος για να κοροιδεψουμε τη γκομενα μας και να νομιζει οτι ειμαστε στη δουλεια μας αφου αυτο το τηλ. φαινεται..
Επιστοφή στην Αρχή
voipworld
Κυρ 15 Αύγ 2010, 10:39μμ
Εγγεγραμμένο Μέλος #998
από: Δευ 05 Απρ 2010, 12:18πμ
eski said ...

Αφου λοιπον εχουμε το κεντρο οπου αυτο διαχειριζεται τις εισερχομενες κλησεις ειναι ευκολο να του πουμε οποια κληση ερχεται να τη στειλεις στο κινητο.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω το πώς θα το πώ αυτό στον asterisk να το κάνει?
Επιστοφή στην Αρχή
eski
Τρι 17 Αύγ 2010, 12:01πμ

Φτιαχνεις ενα Inbound route οπου του δηλωνες ενα ονομα εκει που λεει
Description : (μπορεις να βαλεις οτι θες πχ malakas)
DID -> εκει βαζεις αν θες το νουμερο της γραμμης στην ουσια τη δηλωνεις στον Asterisk (αν δε βαλεις τπτ παιζει για ολες τις γραμμες (any DID/any CID))και τελος στο πεδιο
Set Destination-> αποφασιζεις τι θα κανει ο Asterisk την κληση που θα δεχτει η συγκεκριμενη γραμμη που δηλωσες πριν στο DID (Aν θα παει σε Extension, Ring Group, IVR κλπ)

Tι διαλο!! γραμματα ειναι?
Επιστοφή στην Αρχή
voipworld
Τετ 18 Αύγ 2010, 10:34μμ
Εγγεγραμμένο Μέλος #998
Ναι, αλλά στο Destination είναι το θέμα τι πρέπει να βάλω έτσι ώστε όταν έρχεται κλήση στο σταθερό στο σπίτι μου, να καλεί μέσω κάποιου άλλου trunk έναν προκαθορισμένο αριθμό κινητού έτσι ώστε τελικά να μου προωθεί την κλήση?

Με άλλα λόγια, έχοντας ακολουθήσει τον οδηγό σου έχω καταφέρει να κάνω κλήσεις από το κινητό μου μέσω του σταθερού του σπιτιού μου δωρεάν. Θέλω να κάνω όμως και το αντίθετο, όποιος με παίρνει στο σταθερό, να μου προωθεί την κλήση στο κινητό, χωρίς και πάλι να χρεώνομαι.
Επιστοφή στην Αρχή
eski
Σαβ 21 Αύγ 2010, 07:28πμ

Φτιαξε ενα Ring Group πχ 602 και στο Extesions list δηλωσε το κινητο σου με # στο τελος δηλ. καπως ετσι
Extesions list : 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ#
Επιστοφή στην Αρχή
voipworld
Σαβ 21 Αύγ 2010, 08:34μμ
Εγγεγραμμένο Μέλος #998
Ευχαριστώ για την απάντηση, παίζει μια χαρά, με την εξής διαφοροποίηση από το τελικό μου ζητούμενο.
Απο την στιγμή που αρχίσει και χτυπά το κινητό προορισμού της κλήσης, εάν θέλει κάποιος από τα voip που είναι στο ίδιο ring group να το σηκώσει, δεν μπορεί να μιλήσει διότι η κλήση έχει προωθηθεί μόνο στο κινητό.
Εγώ θέλω να χτυπάνε όλα μαζί και όποιος προλάβει να το σηκώνει.

ΥΓ:
Μία λύση που σκέφτηκα είναι να φτιάξω ένα δεύτερο group και μόλις τελειώνει το Ring Time του κινητού να το στέλνει στά voip.

Επιστοφή στην Αρχή
Διαχειριστές: iptelephony, Pyros, pikos, thdim, rosered, eski

Μετάβαση:     Επιστοφή στην Αρχή

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF